خانه ارتباط با مدیریت دانشگاه سیاسی اجتماعی اعتقادي و فرهنگي اخبار علمي و آموزشي صوت و فیلم سرگرمی دانلود درباره ما
اخبار > بچه‌ها را برای پیروزی در مسابقه تست‌زنی، آموزش نمی‌دهیم/ «بصیرت»؛ مهم‌ترین ویژگی جوان تراز انقلاب اسلامی
 


  چاپ        ارسال به دوست

ناگفته‌های غلامعلی حدادعادل در خصوص مدرسه «فرهنگ»:

بچه‌ها را برای پیروزی در مسابقه تست‌زنی، آموزش نمی‌دهیم/ «بصیرت»؛ مهم‌ترین ویژگی جوان تراز انقلاب اسلامی

گروه علمی «خبرگزاری دانشجو» - زهرامحسنی فرد؛ مدرسه فرهنگ اولین و از نظر بسیاری موفق ترین مدرسه ویژه علوم انسانی است که برخلاف جریان مسلط جامعه، کمر به توجه به علوم انسانی بسته است. موسس و صاحب امتیاز این مجموعه آموزشی، غلامعلی حدادعادل است. «خبرگزاری دانشجو» گفت و گویی با وی انجام داده و نظرش را در خصوص مدرسه، تئوری های آموزشی و دیگر موارد را خواستار شده که شرح آن در اختیار شما خواهد گرفت.


«خبرگزاری دانشجو» -
آیا دبیرستان فرهنگ بر اساس تئوری تربیتی خاصی عمل می کند؟ و اینکه آیا این مدرسه طبق الگویی خاص تاسیس شده است؟
 
 
غلامعلی حدادعادل: ما در چارچوب یک نظریه تربیتی خاصی مثل نظریه مونتسوری یا دیگران کار نمی کنیم که بگوییم مدرسه ما بر اساس فلان نظریه یا فلان فیلسوف فرنگی بنا شده است، اما سعی کرده ایم از تمامی تجربه های موفق در دسترس مان استفاده کنیم. یکی از بهترین الگوهای مشوق و راهنمای ما در مدرسه، شیوه تربیتی و آموزشی حاکم بر مدرسه علوی در دهه های 30، 40 و 50 بوده. خود من 50 سال پیش از دبیرستان علوی فارغ التحصیل شدم و روش های آن مدرسه را شخصاً تجربه کرده ام. آن بنیه، آن خاطره و آن دستاورد، چراغ راه ما در تاسیس مدرسه بود؛ علاوه بر این راهنمایی ها و معارف کسانی چون شهید مطهری و بسیاری دیگر پشتوانه کار ما بوده است.
 
ما در مدرسه، به فهم عمقی مطالب اهمیت می دهیم و بچه ها را برای پیروزی در مسابقه تست زنی آموزش نمی دهیم، بلکه سعی ما این است که بچه ها باسواد شوند و سواد حقیقی پیدا بکنند، به همین جهت درس هایی به آنها می دهیم که فوق برنامه است؛ همچنین سعی می کنیم از بهترین معلمان دعوت به کار کنیم؛ چرا که مایلیم بیشتر از حفظ کردن، فکر کردن یاد بچه ها بدهیم.
 
 
 
 
 
من توصیه می کنم در ساختمان مدرسه چرخی بزنید؛ این ساختمان حداقل60 سال از عمرش می گذرد. این ساختمان یک خانه قدیمی بوده، ببینید که بچه ها در این خانه قدیمی چه درس هایی می خوانند. من هفته ای یک ساعت در هفته به دانش آموزانی که از کلاس دوم دبیرستان به سوم می روند حافظ درس می دهم و در سال تحصیلی به همین ها قرآن تدریس می کنم. ما کلاس سیره نبوی و سیره علوی، دانش رسانه، زبان عربی و ... داریم؛ نوع آموزش ما این گونه است؛ این ها درس هایی نیست که ما به قصد موفقیت در مسابقه تست زنی به دانش آموزان یاد بدهیم، بلکه درس هایی است که فکر می کنیم یک انسان فرهیخته مسلمان، در آینده در رشته علوم انسانی به آنها احتیاج پیدا می کند.
 
«خبرگزاری دانشجو» - به نظر شما جوان ایده آل تراز انقلاب اسلامی، که مدرسه فرهنگ تلاش دارد آن را به وجود بیاورد چه خصوصیت هایی دارد؟
 
غلامعلی حدادعادل: ایمان، اخلاق، علم فرهنگ، هنر، مدیریت، نشاط و مهم تر از همه این ها بصیرت؛ این که بداند در چه دنیایی زندگی می کند و نسبت به مردم کشور خود چه وظیفه ای برعهده دارد.
 
«خبرگزاری دانشجو» - شما تاثیر مدرسه فرهنگ را بر فضای آموزش و پرورش کشور چگونه می دانید؟ 
 
غلامعلی حدادعادل: مشک آن است که خود ببوید نه آن که حداد بگوید. 
 
«خبرگزاری دانشجو» - از شما به عنوان کسی  که سال ها در عرصه آموزش فعالیت کرده می پرسم نه به عنوان موسس مدرسه فرهنگ؟ 
 
غلامعلی حدادعادل: من خدا را شکر می کنم که مدرسه فرهنگ توانست یک راهی برای احیای رشته ادبیات و علوم انسانی در کشور باز کند، به طوری که اسم مدرسه فرهنگ، اسم صدها مدرسه در کشور شد که به این شیوه به ادبیات و علوم انسانی اهمیت می دهند.
 
شما اگر بخواهید گزارش کاملی از فعالیت های این مدرسه تهیه کنید، شاید برای 10 گزارش مستقل موضوع قابل بررسی پیدا کنید. 
 
«خبرگزاری دانشجو» - از اردوهای جهادی مدرسه بگویید، این که این اردوها چه دستاوردی برای مدرسه و دانش آموزان داشته است؟
 
 
 
 
 
غلامعلی حدادعادل:  مدرسه ما مبتکر اردوهای جهادی نبوده است. در بعضی از مدارس موفق انقلابی این اردوها قبل از مدرسه ما بوده و ما هم به این شیوه عمل کرده ایم. هدف ما از اردوهای جهادی کمک به مردم محروم است و اینکه دانش آموزان بدانند که هموطنانشان در مناطق محروم چگونه زندگی می کنند و در نتیجه زندگی مرفهان بی درد را الگوی خود قرار ندهند و در آینده جهت فعالیتشان معطوف به مردم محروم باشد.
 
ما در اردوهای جهادی سعی می کنیم دانش آموزان با کار عملی، توان مدیریتی پیدا کنند و آب دیده شوند و بالاخره این که با استفاده از فضای این اردو که در فضایی بیرون از کلاس و مدرسه برگزار می شود خیلی از روش های تربیتی و اخلاقی و خیلی از روابط انسانی را نهادینه و تثبیت می کنیم، به این ترتیب صمیمیت بین بچه ها ایجاد می شود که این صمیمیت در کلاس قابل حصول نیست. 
 
«خبرگزاری دانشجو» - یکی از انتقاداتی که به اردوهای جهادی وارد است، این است که با ورود یکسری جوان از شهرهای بزرگ و سرشار از امکانات به محروم ترین روستاها، توازن اجتماعی در آنجا را بهم می زنند، یعنی امکان مقایسه را ایجاد می کنند که این اثرات منفی دارد، مثلاً ممکن است موجبات تشدید مهاجرت از روستا به کلانشهر شود. نظر شما در این خصوص چیست؟ 
 
غلامعلی حدادعادل:   اگر این خدمت کوچک هم از سوی جهادگران انجام نشود که این مهاجرت بیشتر صورت می گیرد. امروز برای درک تفاوت سطحح زندگی مناطق محروم و شهرها تلویزیون کافی است. کافی است آن روستا برق داشته باشد و یک نفر از مردم ساکن روستا تلویزیون را روشن کند و در یک مجموعه تلویزیونی یک خانه مجلل شهری را ببیند، زندگی خود را هم ببیند وقتی چنین اتفاقی می تواند به آسانی بیفتد چرا ما گناه را گردن دانش آموز بیچاره ای بیندازیم که آستین بالا زده تا چاره ای بکند؛ تازه این مخصوص استان هایی است که ماهواره نمی بینند. کسانی که ماهواره می بینند که خود را با دنیا مقایسه می کنند. 
 
«خبرگزاری دانشجو» - شما روند آینده مدرسه فرهنگ را چگونه می بینید؟
 
غلامعلی حدادعادل: تا به امروز رسماً 22 سال از عمر مدرسه فرهنگ گذشته که در این مدت مدرسه دیگری غیر از یک مورد با مدیریت خودمان تاسیس نکرده ایم، اما به نظر من زمان آن رسیده است که نظیر مدرسه فرهنگ هم در تهران و هم در شهرستان با همین برنامه و تجربه ای که در فرهنگ داریم، ایجاد کنیم. این امیدی است که من به آینده دارم.
 
 
 
 
 
«خبرگزاری دانشجو» - پس به نظر شما مدارس نمونه دولتی فرهنگ نظیر مناسبی برای مدرسه فرهنگ نیستند؟ 
 
غلامعلی حدادعادل:  آن ها از مدرسه فرهنگ الهام گرفته اند، اما ما در برنامه و مدیریت شان دخالت مستقیمی نداریم. گاهی از ما مشورت می گیرند، اما خود برنامه ریز و تصمیم گیرنده هستند.
 
«خبرگزاری دانشجو» - اگر شما به جای سال 71 سال 91 مدرسه فرهنگ را تاسیس می کردید چه تغییراتی در آن لحاظ می کردید که نیازهای جوانان امروز را پاسخگو باشد؟
 
غلامعلی حدادعادل:  جامعه ما در این 20 سالی که شما اشاره کردید خیلی متحول شد. در سال 91 اموری مثل رسانه، جنگ نرم و مفاهیمی مثل بصیرت معنا و اهمیت بیشتری نسبت به 20 سال پیش پیدا کرده و طبیعی است که ما امروز، به این مفاهیم نوع دیگری نگاه کنیم؛ در واقع باید پا به پای زمان حرکت کنیم و به تناسب تحولات جامعه دانش آموزان مان را برای ورود به صحنه اجتماعی آماده نماییم. 
 
 «خبرگزاری دانشجو» - از میان معلمانی که با شما در مدرسه فرهنگ همکار بودند کدام یک را شایان ذکر نام می دانید؟ 
 
غلامعلی حدادعادل:  من از هر کس نام ببرم، بقیه ممکن است رنجیده شوند. من از همه کسانی که در این 22 سال در این مدرسه زحمت کشیدند تشکر می کنم.


١٠:٤٨ - يکشنبه ٢١ مهر ١٣٩٢    /    عدد : ٣٠٧٥٣٢    /    تعداد نمایش : ١٢٧٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
عنوان

عنوان

 

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

کانون فرهنگی مذهبی آینده سبز

آخرین مطالب
بشار اسد با کسب بیش از ۸۸ درصد آرا پیروز انتخابات سوریه شد
رهبر معظم انقلاب از آیت‌الله مهدوی کنی عیادت کردند
دلیل استعفایم بی‌توجهی موروثی دولت‌ها به خرمشهر است
امواج نشاط آفرین «ما می‌توانیم» را تقویت کنید/ دانشگاه‌ها جولانگاه جریان‌های سیاسی نشوند/ لزوم نظارت "دولت" در مسائل فرهنگی
امام جمعه خرمشهر استعفاء داد.
تكميل حركت ضدآمريكايي 16 آذر دانشجويان با تسخير لانه جاسوسي
سوالات مسابقه پوستر نمایشگاهی امام حسین(ع)در قرآن
فضای فرهنگ امنیتی نبود که حالا برداشته شود/ مصادیق امنیتی‌بودن فرهنگ را مشخص کنند
غنی‌سازی هرگز متوقف نمی‌شود/ فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اجرا می‌شود/ همه مشکلات به خاطر تحریم نیست/ دولت را نقد کنید
جلیلی: توجه جشنواره عمار معطوف به سازماندهی ساختار سینمای ایران است/ ثبت‌نام ۱۹۱۵ اثر
غنی‌سازی در ایران به صورت سابق ادامه خواهد یافت/ راه طولانی برای اعتماد‌سازی کامل در پیش است
ایستادگی در برابر زیاده خواهیها شاخص حرکت مسئولان باشد/ تقدیر از تیم مذاکره کننده ایران
موفقیت هسته‌ای حاصل عنایات حق، رهنمودهای رهبری و حمایت ملت است
متن توافقنامه هسته‌ای ایران و ۱+۵/ راه‌حل جامع برای مسئله هسته‌ای ایران به رفع کامل تحریم‌ها منجر خواهد شد
ظریف: دنیا «برنامه غنی‌سازی ایران» را به رسمیت شناخت/ فردو، نطنز و آب سنگین اراک در وضعیت کنونی ادامه فعالیت می‌دهند/ کاهش تحریم‌ها
اوباما: توانستیم «گسترش» برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کنیم/تخفیف در بخشی از تحریمها
ایران در عاشورای پسر فاطمه (س) به سوگ نشست
نصرالله: هیچ کس جایز نیست از آرمان فلسطین دست بکشد/حضور ما در سوریه برای حمایت از مقاومت است
۴۰ شهید در حمله تروریستی به زائران حسینی در عراق
گزارش تصویری از حضور دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه در راهپیمایی 13 آبان
مراسم پیشواز ماه محرم در دانشگاه + تصاویر
گزارش تصویری سیاه پوش کردن نمازخانه ی خوابگاه شهید محمد علی جهان آرا
تنها 9 روز از وعده 100 روزه باقی مانده است
«آرگو ارزش پی‌گیری ندارد» حرف غلط و مضحکی است / حتی نمایندگان مجلس از «افق نو» مطلع نبودند
انقلاب جهان‌بینی جدیدی را به جهان ارائه داد / به مواضع سیاست خارجه احمدی‌نژاد افتخار می‌کنم
محتويات مرتبط

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5186
 بازدید امروز : 11
 کل بازدید : 256205
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2