خانه ارتباط با مدیریت دانشگاه سیاسی اجتماعی اعتقادي و فرهنگي اخبار علمي و آموزشي صوت و فیلم سرگرمی دانلود درباره ما
اخبار > ظریف: دنیا «برنامه غنی‌سازی ایران» را به رسمیت شناخت/ فردو، نطنز و آب سنگین اراک در وضعیت کنونی ادامه فعالیت می‌دهند/ کاهش تحریم‌ها
 


  چاپ        ارسال به دوست

ژنو ۳ به روایت خبرنگاران فارس

ظریف: دنیا «برنامه غنی‌سازی ایران» را به رسمیت شناخت/ فردو، نطنز و آب سنگین اراک در وضعیت کنونی ادامه فعالیت می‌دهند/ کاهش تحریم‌ها

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به ژنو، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری با حضور خبرنگاران ایرانی گفت: در اول مسیر هستیم این راه به طور جدی ادامه یابد نیازمند همدلی و همبستگی ملی هستیم.

وی درباره پروتکل الحاقی نیز عنوان کرد: در مرحله نخست درباره پروتکل بحثی نمی کنیم، تصمیم گیری درباره پروتکل در دست مجلس است. همکارهای با آژانس ادامه می یابد. حوزه های همکاری را با آژانس گسترش می دهیم که برخی نگرانی ها رفع شود.

وزیر امور خارجه در ابتدای این نشست ضمن قدردانی از حمایت های مردم و دعای آنها، یاد شهدای هسته ای را گرامی داشت و ضمن قدردانی از هدایت ها و حمایت های مقام معظم رهبری، از محبت و حمایت و هدایت حسن روحانی ریاست جمهوری تشکر کرد.

وی خاطرنشان کرد: امروز شاهد این بودیم که مقاومت مردم ایران و فشارهایی به صورت غیرقانونی و غیرعادلانه بر این مردم وارد شد، به ثمر نشست و جامعه جهانی شاهد این واقعیت بود که برای بار دوم در ظرف دو هفته وزرای خارجه قدرتمندترین کشورهای دنیا برای مذاکره با خدمتگزاراننشان به ژنو سرازیر شدند.

رئیس دستگاه دیپلماسی مذاکرات را بسیار دشوار خواند و با اشاره به تلاش تیم ایرانی، گفت: نهایتا مجموعه به این نتیجه رسیدند که تنها راه برخورد با مردم بزرگ ایران احترام متقابل و موضع برابر است.

وی با بیان اینکه برنامه هسته ای ایران ادامه پیدا خواهد کرد، افزود: این برنامه شناسایی شده است و حق مردم ایران نسبت به فناوری صلح آمیز هسته ای در معاهده ان پی تی به عنوان حق غیرقابل انتظار مورد شناسایی قرار گرفته و ضرورت دارد کشورها مانعی بر آن ایجاد نکنند.

ظریف تصریح کرد: این برنامه ادامه می یابد و به تدریج تمام تحریم ها و تضییقات علیه مردم ایران به بهانه برنامه هسته ای رفع خواهد شد. با یک شروع جدی در شش ماه آینده و با مذاکراتی که به سمت رفع کلیه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل و تحریم های دو و چند جانبه حرکت خواهد کرد در عین حفظ برنامه غنی سازی کشور، برنامه غنی سازی ادامه خواهد داشت و تولید اورانیوم 5 درصد در کشور به شکل گذشته ادامه می یابد.

وی گفت: هیچ یک از مراکز غنی سازی تعطیل نمی شود و فردو و نطنز به کار خود ادامه می دهند و برنامه آب سنگین اراک با وضعیت کنونی ادامه می یابد و هیچ ماده ای از کشور خارج نمی شود و تمام مواد غنی شده در کشور می ماند. تحریم های موجود به سمت کاهش پیش خواهد رفت، هیچ تحریمی اعمال نخواهد شد، منابع مالی ایران بازخواهد گشت.

ظریف با ذکر این نکته که برنامه هسته ای ایران به سمت عادی شدن پیش می رود، افزود: یک بحران غیرضروری که بدخواهان ایران از آن بهره برداری می کردند به یاری خدا و با تلاش همه دست اندرکاران به سمت حل شدن پیش می رود. از مشتعل شدن آتش درگیری در منطقه جلوگیری شده و خواسته بدخواهان این مردم به سنگ خورد و دیدند که نمی توانند با دروغ، جوسازی و فریب مانع درج واقعیات درباره مردم ایران شوند.

وزیر خارجه ادامه داد: این موفقیت بزرگی است که تلاش های سردمداران رژیم صهوینیستی برای وارونه جلوه دادن برنامه صلح آمیز ایران و وارونه نشان دادن چهره مردم به تدریج خنثی می شود.

وی گفت: دیدیم قدرتی که ادعا می کرد می تواند بر افکار عمومی کنترل داشته باشد، پوشالی بودن آن نشان داده شد.

ظریف ادامه داد: امیدوارم با همبستگی، همدلی و اجماع به اهدافی که رهبری ترسیم کردند و مردم ایران همواره به دنبال آن بودند دست یابیم.

ظریف افزود: امیدوارم همه مردم، گروه های سیاسی و دیدگاه های مختلف این فرصت را فراهم کنند که شاهد رفع تحریم ها و فشارها علیه ملت و پیگیری حقوق آنها باشیم.

وی در خصوص ضمانت توافق صورت گرفته، گفت: این یک برنامه عمل در چهار صفحه است که متن انگلیسی آن بند ندارد و در سه مرحله تدوین شده که اهداف در آن به صورت دیباچه آمده و هم در گام اولیه، هم در قسمت اهداف و هم گام نهایی برنامه غنی سازی به رسمیت شناخته می شود.

ظریف افزود: این موفقیت بسیار مهمی برای مقاومت مردم ایران در مقابل همه فشارهاست که این فشارها نتواند برنامه غنی سازی را متوقف کند.

وی با بیان اینکه ضمانت اجرایی در داخل این سند پیش بینی شده، این ضمانت اجرا را کمیسیون مشترک ایران و 1+5 خواند که نسبت به اجرای این توافق از سوی دو طرف نظارت خواهد کرد و افزود: این قدم شش ماهه است و این گام را به صورت حرکت مقطعی شروع نکردیم و به صورت هدف درازمدت شروع کردیم. هدفمان این است از طریق گام اول زمینه برای رفع مشکل به طور کامل فراهم شود.

ظریف با ذکر این نکته که همه اقدامات در گام اول قابل بازگشت است، افزود: در صورتی هرگونه بدقولی و نقض عهد از طرف مقابل ببینیم که امیدوارم این گونه نباشد، امکان بازگشت هست. این گونه نیست که در شرایطی باشیم که اگر طرف مقابل به تعهداتش عمل نکرد یک طرفه آن را اجرا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: با چشم باز و با حراست کامل از حقوق مردم این آمادگی را داریم که اگر خدای نکرده به این نتیجه برسیم طرف مقابل از فرصت ایجاد شده عدول کرد، حتما انتخاب های دیگر را داریم.

وی در خصوص اخبار رسانه های غربی مبنی بر اینکه حق غنی سازی ایران به رسمیت شناخته نشده، گفت: حق غنی سازی ایران در معاهده ان پی تی به رسمیت شناخته شده، متن سند کاملا واضح است و برنامه غنی سازی ایران ادامه خواهد یافت.

ظریف تصریح کرد: هر راه حلی شامل غنی سازی خواهد بود و معاهده ان پی تی حق ایران را به رسمیت شناخته است.

وی عنوان کرد: نباید فضاسازی های رسانه ای باعث شود دستاورد بزرگی که دنبال آن بودیم نادیده گرفته شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی در خصوص اینکه آیا ساختار حقوقی تحریم ها تغییر یافته، گفت: تحریم ها کاهش می یابد و تحریم جدیدی اعمال نمی شود و به سمت لغو همه تحریم ها پیش می رویم.

وی با بیان اینکه تلاش می شود فضاسازی رسانه ای صورت گیرد، افزود: در چند هفته گذشته همه شاهد فشارهای تبلیغاتی بودیم. در برخی کشورهای غربی گروه های فشار نقش مهمی بازی می کنند، آنچه مهم است حرکتی است که صورت گرفته است. برخی این سند را بدترین معامله قرن خواندند. سند تغییری نکرده و توقع داریم تلاش شود حقایق مطرح شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: مهم برای مردم ما این است که بدانند مقاومتشان به نتیجه رسیده و دنیا برنامه غنی سازی ایران را به عنوان قسمتی از هر راه حل به رسمیت شناخته است و آنچه نتانیاهو را عصبانی کرده همین واقعیت است.

وی با بیان اینکه برخی تلاش دارند واقعیات را وارونه جلوه دهند، اظهار داشت: مردم ما هوشیار هستند.

اظهارات جان کری مبنی بر اینکه حق غنی سازی را به رسمیت نشناختیم، سوال دیگری بود که در این نشست مطرح شد و ظریف در این باره عنوان کرد: من کاری به اظهارنظرهای کشورها ندارم. آمریکایی ها ادعا می کنند حقی را به عنوان غنی سازی به رسمیت نمی شناسند بلکه برنامه های غنی سازی را به رسمیت می شناسند.

وی عنوان کرد: تفسیر آمریکا از ان پی تی مورد قبول اکثریت جامعه بین الملل نیست، در سندی که مورد توافق قرار گرفت برنامه غنی سازی به عنوان جزیی از هر راه حل به رسمیت شناخته شده است. نمی خواهیم کسی این احساس را داشته باشد که برنامه های صلح آمیز ما اهداف غیر صلح آمیز دارند.

وی گفت که تحریم ها در سراشیبی قرار گرفته است.

ظریف همچنین در پاسخ به سوالی درباره توافق صورت گرفته، عنوان کرد: در ادامه این روند در مرحله اول از سوی طرف مقابل بسیاری از مشکلات برای انتقال پول نفت ایران، بیمه نفت کش ها و ... کاسته خواهد شد و انشاءالله به سمت رفع آن پیش می رویم.

وی گفت که شمار سانتریفیوژها در نطنز و فردو باقی می ماند. غنی سازی 5 درصد حفظ خواهد شد و 20 درصد برای راکتور تهران باقی می ماند.

ظریف عنوان کرد که این برنامه عمل تا پایان سال مسیحی اجرا خواهد شد و افزود: نشست دیگری با 1+5 نخواهیم داشت.

وی در واکنش به بیانیه کاخ سفید گفت: مردم ما هیچ اعتمادی به دولت آمریکا ندارند، زمان امتحان فرارسیده و الان فرصتی برای غرب است که تلاش کند اعتماد مردم ایران را به خود جلب کند و آمریکا در این تلاش حضور داشته باشد.اگر به دنبال ادامه سیاست های گذشته باشند نباید توقع جدی در این زمینه داشته باشند.

ظریف تصریح کرد: باید نوع دیگری از تعامل را با مردم ایران داشته باشند، مردم ایران با فشار و تحمیل مقابله می کنند و همواره ایستادگی کردند و این مقاومت امروز به نتیجه رسیده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: هیچ برنامه ایران تعطیل نخواهد شد و در مقابل، تحریم ها روند کاهش را طی می کند. ما یک کار فنی انجام دادیم و آنچه ما را به این دستاورد رسانده مقاومت مردم است.

وی گفت: این دستاوررد شروع پایان مناسبی به بحرانی است که مردم را بی جهت درگیر آن کردند و مردم با مقاومتشان نشان دادند تحریم، تحقیر و فشار راه به جایی نمی برد و دنیا ناگزیر خواهد شد از در تکریم و احترام صحبت کند.


١٢:٠٣ - يکشنبه ٣ آذر ١٣٩٢    /    عدد : ٣٢٣٣٤٦    /    تعداد نمایش : ٩٢٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
عنوان

عنوان

 

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

کانون فرهنگی مذهبی آینده سبز

آخرین مطالب
بشار اسد با کسب بیش از ۸۸ درصد آرا پیروز انتخابات سوریه شد
رهبر معظم انقلاب از آیت‌الله مهدوی کنی عیادت کردند
دلیل استعفایم بی‌توجهی موروثی دولت‌ها به خرمشهر است
امواج نشاط آفرین «ما می‌توانیم» را تقویت کنید/ دانشگاه‌ها جولانگاه جریان‌های سیاسی نشوند/ لزوم نظارت "دولت" در مسائل فرهنگی
امام جمعه خرمشهر استعفاء داد.
تكميل حركت ضدآمريكايي 16 آذر دانشجويان با تسخير لانه جاسوسي
سوالات مسابقه پوستر نمایشگاهی امام حسین(ع)در قرآن
فضای فرهنگ امنیتی نبود که حالا برداشته شود/ مصادیق امنیتی‌بودن فرهنگ را مشخص کنند
غنی‌سازی هرگز متوقف نمی‌شود/ فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اجرا می‌شود/ همه مشکلات به خاطر تحریم نیست/ دولت را نقد کنید
جلیلی: توجه جشنواره عمار معطوف به سازماندهی ساختار سینمای ایران است/ ثبت‌نام ۱۹۱۵ اثر
غنی‌سازی در ایران به صورت سابق ادامه خواهد یافت/ راه طولانی برای اعتماد‌سازی کامل در پیش است
ایستادگی در برابر زیاده خواهیها شاخص حرکت مسئولان باشد/ تقدیر از تیم مذاکره کننده ایران
موفقیت هسته‌ای حاصل عنایات حق، رهنمودهای رهبری و حمایت ملت است
متن توافقنامه هسته‌ای ایران و ۱+۵/ راه‌حل جامع برای مسئله هسته‌ای ایران به رفع کامل تحریم‌ها منجر خواهد شد
ظریف: دنیا «برنامه غنی‌سازی ایران» را به رسمیت شناخت/ فردو، نطنز و آب سنگین اراک در وضعیت کنونی ادامه فعالیت می‌دهند/ کاهش تحریم‌ها
اوباما: توانستیم «گسترش» برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کنیم/تخفیف در بخشی از تحریمها
ایران در عاشورای پسر فاطمه (س) به سوگ نشست
نصرالله: هیچ کس جایز نیست از آرمان فلسطین دست بکشد/حضور ما در سوریه برای حمایت از مقاومت است
۴۰ شهید در حمله تروریستی به زائران حسینی در عراق
گزارش تصویری از حضور دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه در راهپیمایی 13 آبان
مراسم پیشواز ماه محرم در دانشگاه + تصاویر
گزارش تصویری سیاه پوش کردن نمازخانه ی خوابگاه شهید محمد علی جهان آرا
تنها 9 روز از وعده 100 روزه باقی مانده است
«آرگو ارزش پی‌گیری ندارد» حرف غلط و مضحکی است / حتی نمایندگان مجلس از «افق نو» مطلع نبودند
انقلاب جهان‌بینی جدیدی را به جهان ارائه داد / به مواضع سیاست خارجه احمدی‌نژاد افتخار می‌کنم
محتويات مرتبط

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 32611
 بازدید امروز : 7
 کل بازدید : 256201
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2