خانه ارتباط با مدیریت دانشگاه سیاسی اجتماعی اعتقادي و فرهنگي اخبار علمي و آموزشي صوت و فیلم سرگرمی دانلود درباره ما
اخبار > غنی‌سازی در ایران به صورت سابق ادامه خواهد یافت/ راه طولانی برای اعتماد‌سازی کامل در پیش است
 


  چاپ        ارسال به دوست

روحانی در نشست خبری:

غنی‌سازی در ایران به صورت سابق ادامه خواهد یافت/ راه طولانی برای اعتماد‌سازی کامل در پیش است

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در نشست خبری خود با موضوع توافق هسته‌ای با کشورهای 1+5 با اشاره به تلاش‌های تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: قبل از هر چیز دستاورد این تلاش‌ها جلوه بیشتر کرامت و بزرگی ملت ایران بود و این ملت در طول تاریخ دارای عظمت و سربلندی‌هایی بوده که توجه جهانیان را به خود جلب کرده است.

وی با بیان اینکه در مذاکرات دنیا به این نتیجه رسید که تکریم ملت ایران پاسخ مثبت می‌دهد و افزود: دنیا به این نتیجه رسید که تهدید نمی‌تواند در برابر ایران کارساز باشد.

روحانی ادامه داد: دولت تدبیر و امید به دنبال ایجاد فضای اعتماد بین ایران و کشورهایی است که علاقمند ارتباط دوستانه با ایران هستند.

رئیس‌جمهور با اشاره به تلاش‌های برخی کشورها با استفاده از تبلیغات رسانه‌ای برای ترسیم چهره‌ای ناصحیح از ایران گفت: دشمن می‌خواست ایران‌هراسی را در افکار عمومی جهان جایی بیندازد.

وی منطق و استدلال ایران در مذاکرات در کنار صد‌ها مذاکره دیگر را باعث نشان داده شدن چهره صحیح ایران در دنیا دانست و اظهار داشت: این مذاکرات فضایی را ایجاد کرد تا مسیر اعتماد کشورهای دیگر با ایران در مسیر درست قرار گیرد.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: البته اعتماد یک جاده دو طرفه است و ما هم باید نسبت به دیگران به اعتماد برسیم.

روحانی با بیان اینکه برای دستیابی به اعتماد کامل راهی طولانی در پیش داریم گفت: اما قدم‌های اولیه در راستای این اعتماد‌سازی برداشته شده است.

رئیس‌جمهور گفت: مسئله بعدی مسئله تعامل با جهان است و شعار این دولت تعامل سازنده با دنیاست که این تعامل در سایه اعتماد به وجود می‌آید که گام‌های اولیه در این مسیر برداشته شده است.

روحانی افزود: دولت از روز اول در کنار فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی در عرصه داخل و فرهنگی و اجتماعی فعالیت سیاست خارجی خود را نیز به ویژه از سفر مقامات سیاسی کشور به بیشکک در شهریور و نیویورک در مهر ماه آغاز کرد.

وی از دیگر اقدامات دولت در عرصه سیاست خارجی را آغاز مذاکرات با 1+5 در سطح وزیران در گام نخست در نیویورک و سپس در ژنو عنوان کرد و گفت: حاصل مذاکرات این است که 1+5 یا به تعبیر دیگر قدرت‌های جهانی حقوق هسته‌ای ایران را به رسمیت شناختند.

رئیس‌جمهور گفت: جمهوری اسلامی به طور ذاتی از حقوق هسته‌ای برخوردار است و معاهده NPT این حق را به همه کشورهای امضا کننده داده و امروز به این دلیل هم بیش از 40 کشور دنیا در چارچوب این معاهده مشغول غنی‌سازی هستند.

روحانی افزود: بر همین مبنا آژانس در بسیاری از کشورها یا اکثر آنها که سوخت هسته‌ای تولید می‌کنند، نظارت دارد اما در عین حال اذعان قدرت‌های بزرگ به این حق مسلم ایران از دیدگاه سیاسی و برداشتن مشکلات از پیش پای ملت ایران و برداشتن مشکلات از پیش پای ملت ایران بسیار ارزشمند است.

وی دستاورد دوم مذاکرات را حق غنی‌سازی ملت ایران در خاک خود عنوان کرد و گفت: هر کس هر تفسیری می‌خواهد داشته باشد اما این حق به صراحت در متن توافق آمده که ایران غنی‌سازی خود را انجام خواهد داد و به ملت ایران اعلام می‌کنم که فعالیت غنی‌سازی ما به همان صورت سابق ادامه خواهد یافت.

روحانی خاطرنشان کرد: در 6 ماهه مورد توافق تاسیسات هسته‌ای هم نطنز و هم فردو و هم اصفهان و هم بندرعباس به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

رئیس‌جمهور گفت: دستاورد سوم در این توافق این نکته است که قدرت های جهانی اعلام کردند که با پایان یافتن مذاکرات جامع که بلافاصله از امروز آغاز می‌شود و توافق جامع، تمام تحریم‌ها اعم از تحریم‌های سازمان ملل و تحریم‌های یکجانبه از سوی اتحادیه اروپا یا آمریکا برداشته خواهد شد.

وی افزود: اینکه در این توافق اعلام شده که همه تحریم‌ها قدم به قدم با ادامه مذاکرات برداشته خواهد شد نکته دیگری است که به آن تصریح شده است.

روحانی متذکر شد: مسئله چهارم این است که با اجرای این توافق سازمان تحریم نیز شکسته خواهد شد؛ چه دیگران از این لفظ خوششان بیاید و چه بدشان بیاید.

رئیس‌جمهور گفت: ترک‌ها در سازمان تحریم از دیشب آغاز شده و هر چه زمان بگذرد فاصله این ترک‌ها بیشتر خواهد شد و در اولین قدم برخی از تحریم‌ها با اجرای این توافق برداشته خواهد شد.

روحانی افزود: تحریم‌ها که به صورت فزاینده ادامه می‌یافت از امروز یعنی از شروع اجرای توافق متوقف خواهد شد و بخشی از تحریم‌های بانکی در اجرای این توافق شکسته خواهد شد.

وی تصریح کرد: 6 ماه مورد توافق آغازی برای یک تجربه جدید برای ملت ایران است و اگر طرف‌های توافق ما (1+5) به این توافق به دقت عمل کند، ایران هم به این توافق عمل خواهد کرد.

رئیس‌جمهور گفت: نتیجه توافق با 1+5 و اجرای آن آغاز مذاکرات جامع نهایی است؛ این مذاکرات واین توافق در مسیر هسته‌ای مذاکرات و توافق اولیه است و خوشحالیم که بعد از 10 سال یک توافق در این سطح ولو اولیه و برای 6 ماه بین ایران و قدرت‌های بزرگ حاصل شده است.

روحانی افزود: بلافاصله بحث و مذاکره پیرامون توافق جامع و همه جانبه آغاز خواهد شد که این مذاکرات در واقع می‌تواند مذاکرات پایانی باشد.

وی تصریح کرد:‌از طرف ایران اراده جدی برای شروع و ادامه این مذاکرات خواهد بود و امیدواریم طرف مقابل هم همین اراده جدی و صادقانه را داشته باشد.

روحانی افزود: زمانی که احترام و منافع متقابل وجود داشته باشد و از موضع برابر سخن بگوییم حرکت به سمت جلو است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: امیدوارم با همین اصول تا توافق کامل ادامه دهیم.

وی با بیان اینکه ملت ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست تأکید کرد: پس از توافقات نهایی یک ساله دیگر کسی نگوید که مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شدیم زیرا ایران هیچ گاه به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده است و اگر این مسئله مطرح شود از جوک‌های خنده‌دار تاریخی است.

رئیس‌جمهور عنوان کرد: این مسئله را تنها من نمی‌گویم بلکه آژانس در هر کدام از بازرسی‌های گسترده خود مطرح کرد که فعالیت‌های ایران انحراف نداشته‌ است یعنی ایران هرگز به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نخواهد بود، اگر آنها به دنبال این بودند که ما سلاح هسته‌ای نداشته باشیم این مسئله به طور کلی انجام شده بود. ولی جلوگیری از توسعه فناوری ایران امکان‌ناپذیر است.

روحانی ادامه داد: فناوری هسته‌ای برای توسعه ایران بومی شده است و دانشمندان ما با تلاش و کوششی که حداقل از سال 67 آغاز شده است و تا امروز ادامه دادند و کوشش خود را به ثمر رسانده‌اند، این راه نیز ادامه می‌یابد.

وی خاطر نشان کرد: ما آماده‌ایم در این راستا با آژانس همکاری کنیم تا شبهات و ابهامات که وجود دارد نیز به طور کامل مرتفع شود.

رئیس‌جمهور گفت: موفقیتی که تا امروز حاصل شده است در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری و حمایت‌های بی‌دریغ ملت بزرگ ایران و تلاش و کوشش دیپلمات‌هایی بوده است که در مسیر مذاکره بار را بر دوش داشته‌اند و سایر دستگاه‌ها مانند مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی نیز در این مسیر کمک کرده‌اند.

وی با گرامیداشت یادو خاطره امام خمینی گفت: یاد امام عزیز را گرامی می‌داریم که در سایه راه و خط او مردم ما مسیر استقلال، استقامت و ایستادگی را آموختند و آن را عملی کردند.

روحانی تأکید کرد: از راهنمایی‌های مقام معظم رهبری که همواره از ابتدا تاکنون رهنمودهای ایشان برای ما راهگشا بوده است و خانواده‌های شهدا به ویژه شهدای هسته‌ای که تنها با تلاش و کوشش بله با نثار خون خود باعث شدند تا این فناوری به کمال خود برسد و ما امروز می‌توانیم ایران را جزو کشورهای دارای فناوری هسته‌ای بدانیم تشکر می‌کنیم.

وی افزود: این فناوری در همه زمینه‌های صلح‌امیز هسته‌ای در ایران ادامه می‌یابد و با تلاش و کوشش سازمان انرژی اتمی و رئیس این سازمان و همه دانشمندان کشورمان این مسیر ادامه خواهد یافت.

وی گفت: تفصیل جزئیات مذاکرات هسته‌ای پس از بازگشت تیم مذاکره‌کننده کشورمان مطرح می‌شود.

رئیس‌جمهور در ادامه اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم مسیر ادامه کشور را هر چه بیشتر پیش ببریم.

روحانی در ادامه خطاب به فعالان اقتصادی گفت: از امروز دیگر نوبت شما است و دولت مسیر را هموار کرده و از این پس کوشش باید آغاز شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه موفقیت به دست آمده حاصل تلاش‌های ملت است گفت: این موفقیت حاصل تلاش، ایستادگی و حمایت بی‌دریغ مردم بود؛ همان مردمی که حماسه ۲۴ خرداد را آفریدند.

وی با اشاره به صدمین روز آغاز به کار دولت افزود: دولت افتخار می‌کند که قبل از پایان صدمین روز کار خود که فردا زمان آن فردا می‌رسد این موفقیت را به دست آورد و امیدوارم این مسیر ادامه پیدا کند.

در ادامه این نشست خبری خانواده شهدای هسته‌ای در محل نشست حضور پیدا کرده و رئیس‌جمهور ضمن تجلیل و قدردانی از ایستادگی این خانواده‌ها گفت: ما به این خانواده‌ها افتخار می‌کنیم چون آنها در این مسیر بهترین فرد خود را فدا کردند.


١٢:٢٣ - يکشنبه ٣ آذر ١٣٩٢    /    عدد : ٣٢٣٣٦٢    /    تعداد نمایش : ١٠٦٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
عنوان

عنوان

 

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

کانون فرهنگی مذهبی آینده سبز

آخرین مطالب
بشار اسد با کسب بیش از ۸۸ درصد آرا پیروز انتخابات سوریه شد
رهبر معظم انقلاب از آیت‌الله مهدوی کنی عیادت کردند
دلیل استعفایم بی‌توجهی موروثی دولت‌ها به خرمشهر است
امواج نشاط آفرین «ما می‌توانیم» را تقویت کنید/ دانشگاه‌ها جولانگاه جریان‌های سیاسی نشوند/ لزوم نظارت "دولت" در مسائل فرهنگی
امام جمعه خرمشهر استعفاء داد.
تكميل حركت ضدآمريكايي 16 آذر دانشجويان با تسخير لانه جاسوسي
سوالات مسابقه پوستر نمایشگاهی امام حسین(ع)در قرآن
فضای فرهنگ امنیتی نبود که حالا برداشته شود/ مصادیق امنیتی‌بودن فرهنگ را مشخص کنند
غنی‌سازی هرگز متوقف نمی‌شود/ فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اجرا می‌شود/ همه مشکلات به خاطر تحریم نیست/ دولت را نقد کنید
جلیلی: توجه جشنواره عمار معطوف به سازماندهی ساختار سینمای ایران است/ ثبت‌نام ۱۹۱۵ اثر
غنی‌سازی در ایران به صورت سابق ادامه خواهد یافت/ راه طولانی برای اعتماد‌سازی کامل در پیش است
ایستادگی در برابر زیاده خواهیها شاخص حرکت مسئولان باشد/ تقدیر از تیم مذاکره کننده ایران
موفقیت هسته‌ای حاصل عنایات حق، رهنمودهای رهبری و حمایت ملت است
متن توافقنامه هسته‌ای ایران و ۱+۵/ راه‌حل جامع برای مسئله هسته‌ای ایران به رفع کامل تحریم‌ها منجر خواهد شد
ظریف: دنیا «برنامه غنی‌سازی ایران» را به رسمیت شناخت/ فردو، نطنز و آب سنگین اراک در وضعیت کنونی ادامه فعالیت می‌دهند/ کاهش تحریم‌ها
اوباما: توانستیم «گسترش» برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کنیم/تخفیف در بخشی از تحریمها
ایران در عاشورای پسر فاطمه (س) به سوگ نشست
نصرالله: هیچ کس جایز نیست از آرمان فلسطین دست بکشد/حضور ما در سوریه برای حمایت از مقاومت است
۴۰ شهید در حمله تروریستی به زائران حسینی در عراق
گزارش تصویری از حضور دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه در راهپیمایی 13 آبان
مراسم پیشواز ماه محرم در دانشگاه + تصاویر
گزارش تصویری سیاه پوش کردن نمازخانه ی خوابگاه شهید محمد علی جهان آرا
تنها 9 روز از وعده 100 روزه باقی مانده است
«آرگو ارزش پی‌گیری ندارد» حرف غلط و مضحکی است / حتی نمایندگان مجلس از «افق نو» مطلع نبودند
انقلاب جهان‌بینی جدیدی را به جهان ارائه داد / به مواضع سیاست خارجه احمدی‌نژاد افتخار می‌کنم
محتويات مرتبط

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 32612
 بازدید امروز : 10
 کل بازدید : 256204
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1